Pages

9 Ağustos 2013 Cuma

4 Ay da 20 kilo nasıl verilir? Yok yok o kadar kolay değil...

Evet, sorumuz malum, 4 ay da 20 kilo nasıl verilir hatta verilir mi? Cevap basit : evet gayet de verilir. Bkz.ben. Pekiiiii nasıl verilir bu kilolar derseniz, buyurunuz efendim:

Tabii ki de doktorla verilir bu kadar kısa sürede bu kadar çok kilo. Ben şahsen, bizzat, kendim bunu diyetisyen ve dahiliye doktorunun ortak kontrolleri ile başardım. Özel bir poliklinikte devam eden süreçte (poliklinik adını vermek istemem açıkçası, araştırıp kendiniz seçmeniz daha sağlıklı çünkü) önce kan tahlilleri yaptırıyorsunuz ki burası önemli. Tüm kan değerleriniz ortaya çıkıyor. Kolestrol, şeker, Allah ne verdiyse bir bir ortaya çıkıyor. Daha sonra, diyetisyen uzmanınız tüm hikayenizi dinliyor. Yaşam tarzınız, beslenme alışkanlıklarınız, sağlık hikayeniz, ailenizin sağlık geçmişi vb vb vb. Ne kadar dürüst olursanız emin olun süreç o kadar kolay olacak sizin için. Tabii ihtiyaç hasıl olduysa dahiliye uzmanınız da ayrıca yönlendiriyor sizi.

Gerisi bildiğiniz şeyler, kan değerleri ve hikayenize göre oluşan haftalık programlar, gerekiyorsa kullanmanız gereken ilaçlar, düzenli kontroller ve tabii diyet için tuttuğunuz bir günlük. Dürüst bir günlük.

Bu kişiye özel bir program. Kiminiz kamu diyetisyenlerine güvenmeyebilir, kiminize ise özel diyetisyenler pahalı gelebilir. O halde uymanız gereken basit kuralları okuyun ve mümkün mertebe dikkat etmeye çalışın. Hiçbir zaman unutmayın; şok diyetler yağ değil kas kaybına neden olur, bu da kilo vermediğiniz anlamına gelir ve aynı zaman da kaybettiğiniz kas kadar yağ geri almanız anlamına.

Zayıflama kapsülü, hapı, çayı, gıda takviyesi diye bir şey yoktur. Daha doğrusu vardır ama yağlarınız için değil, cüzdanınız için. Kimyasallarla (her ne kadar doğal olduklarını iddia etseler de) kilo veremezseniz. En fazla plasebo etkisi yaratır. Ama bizim bilmem kim kapsüllerle falan kilo vermiş derseniz, o kapsül üreticileri neden hala dünya devi değiller sorarım size.

O halde diyetinize gidemediniz, dahiliye doktoruna kan tahlili de veremediniz, sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı ile nasıl kilolarınızı kontrol altına alabilirsiniz? Öncelikle beyaz un ile yapılmış başta ekmek olmak üzere hemen her şeyi unutun. Onun yerine ruşeym ekmeği kullanın. Artık bir çok fırın üretiyor kepek ekmek kadar kolay bulunuyor. Faydalarını internetten araştırın göreceksiniz. Akşam minimum tek dilim yemek şartıyla günde 5-6 dilim tüketin. Makarna gibi karbonhidrat, pirinç gibi şeker depolarındansa bulgur tüketin. Mısır ve ürünlerinden uzak durun. Patates de en az mısır kadar tehlikeli sakın unutmayın.Akşamları sebze yemeye özen gösterin. mümkünse öğleleri de akşamları da salata yiyin. Sınırsız ve mutlaka zeytinyağlı. Turşu gibi su vücutta su tutabilecek tuzlu şeylerden ya kaçının, yada tuzundan arındırarak yiyin. Çay da su tutar. Çay yerine yeşil çay mate gibi şeyler için. En azından böbrekleriniz çalışsın.

Ve mutlaka ama mutlaka günde 2,5 lt kadar su için. Sadece su içseniz bile 1 hafta sonra vücudun tuttuğu fazla sudan kurtulacağınız için farkı anlayacaksınız. Örneğin 10 kilo mu verdiniz, bilin ki en az 3 kilosunu sudan vermiş olacaksınız ve kaslarınızı koruyacaksınız.

Gelelim spora. Diyetsiz spor kilo vermede etkili olmayacağı gibi sporsuz diyette etkili değil. vücudunuz hırpalamayın. Günde yarım saat tempolu yürüyün. Aksatmamaya önem gösterin. Öyle hemen mekik çekeyim, twist yapayım, koşayım falan demeyin. Bir kaç ay tempolu yürüyün, dizleriniz açılsın bilekleriniz esnesin. Bahsettiğim hareketleri yaparken de mutlaka bir uzmana danışın. Yanlış hareketler kilo vermenizi sağlamayacağı gibi sakatlanmanıza da yol açabilir.

Ve altın 2 kural : 1-Sabırlı olun. 2-Disipilinli olun. Kısaca kendinize dürüst olun. Tamamdır..

Görüşmek üzere


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder